Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

ZARZĄDY I DZIAŁALNOŚĆ 1991 - 2001r.

Aktualności | 2015-07-31 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

 

 

Koło Cieszyn JEST ROK 1991 

 

Lata po doniosłych przemianach politycznych, tak ważnych dla naszego Kraju, dla każdego z nas..... 

Lata przemian, które i nie ominęły Polskiego Związku Wędkarskiego, nie ominęły również naszego Koła.

Nie rozwlekając się zbytnio, skończył się bezpowrotnie okres nakreślonego przez władze PRL kierunku - stwarzania dla (cyt.) ciężko pracujących w hutach, kopalniach, fabrykach robotników możliwości  aktywnego wypoczynku i regeneracji sił. (program KC PZPR, CRZZ, przy współpracy ZG,PZW), jaki widziano między innymi, w wędkarstwie.

Skończył się również (powiązany z powyższym) okres "bezinteresownej" pomocy zakładów pracy dla dla Kół PZW  w rozwoju i utrzymaniu ośrodków wędkarskich.

Nastał okres gospodarki rynkowej, w której Koła i Okręgi mogą liczyć jedynie na swoje wkłady własne*), ew. na symboliczne dotacje sponsorów, o których zresztą niełatwo.

Kondycje Kół stają się w stopniu decydującym zależne od ilości członków, (a tych w cieszyńskim Kole zaczyna w zastraszający sposób ubywać).

Zależne są również od inwencji Zarządów, zdolności przystosowania dotychczasowej działalności do "nowych czasów", przestawienia trybu myślenia, rozumowania na nowe tory. Czy wybierane po 1991r. Zarządy w cieszyńskim Kole sprostają tym wymogom, mamy okazję do bezpośredniego śledzenia ich działań, osiąganych efektów.

Koło Cieszyn, jako jedyne w Powiecie i jako jedno z nielicznych w Okręgu, nadal prowadzi swoją działalność gospodarczą, utrzymuje cztery stawy i budynki gospodarcze. 

Spore to wyzwanie dla nowych Zarządów, nowo wybieranych Prezesów.

Po rezygnacji Fr.LEGIERSKIEGO, Zarząd powierza do czasu najbliższego Zebrania Wyborczego Członków Koła PZW Cieszyn pełnienie funkcji Prezesa kol. Pawłowi CIEŚLAROWI.Paweł CIEŚLAR

/z kol. P.Cieślarem spotykamy się już wielokrotnie wcześniej, od początku swojej przynależności do PZW wiele sił i czasu poświęcał  działalności społecznej na rzecz tej organizacji, ochronę przyrody, wychowywanie młodych pokoleń wędkarzy. W Zarządzie Koła Cieszyn widzimy Go pierwszy raz w 1970-tym roku, Jest członkiem PZW od 1966r./

Kol Paweł CIEŚLAR sprawuje funkcję Prezesa Koła do roku wyborczego 1993. (Ze względu na nasilające się, poważne kłopoty zdrowotne, składa rezygnację  z dalszej pracy na rzecz Koła)

Z ważniejszych prac w tym krótkim okresie należy wymienić wykonanie asfaltowej drogi dojazdowej do parkingu Ośrodka Gułdowy. Asfaltowanie wykonał oddział  DROMEX-u, którego kierownictwo okazywało daleko idącą pomoc cieszyńskiemu Kołu

21.o1 1993r., na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym członkowie Koła Cieszyn powołali nowy Zarząd.

Zarząd 1993 - 2000r.

Funkcję Prezesa Koła powierzono

 Bolesław PRZYBYŁAkol. Bolesławowi PRZYBYLE, ( od 1977r. w PZW) dotychczasowemu v-ce Prezesowi Koła (1992-1993).

W skład nowego Zarządu Koła weszli:

L.FRANEKFRANEK Leszek - jako wiceprezes d/s organizacyjnych (od 1957r. w PZW), dotychczas działał w Sądzie Organizacyjnym

O.FIRLAFIRLA Oskar - wiceprezes d/s gospodarczych , członek CTW od 1946r., członek PZW od 1950r. Przewodniczący Komisji Gospodarczej. Jedna z czołowych postaci wśród osób, które tworzyły historię naszego Koła.

A.ZENDEROWSKIZENDEROWSKI Andrzej - wiceprezes d/s sportu i młodzieży, od 1981r. w PZW

dalej, CZAPEK Wladysław - sekretarz, ŁUCZAK Eugeniusz - skarbnik, FRANEK Edward - gosp. Koła, ŻWAK Roman - kpt. sport., FARUZEL Edward - kom.SSR, GEDYGA Ryszard - kronikarz, KOLASIŃSKI Alojzy - rzecznik Koła, KONDERLA Albert, HEGLASZ Henryk - członkowie.

Do Komisji Rewizyjnej weszli kol.kol. Góralik Mieczyslaw, Cieślar Alfred, Piwowarski Zbigniew, Kajzar Jan, Guzik Kazimierz,

zaś do Sądu Organizacyjnego - Rokicki Maciej, Przybyła Stanislaw, Kowalski Stanislaw, Kołder Karol, Dorulok Andrzej, Pilch Tadeusz

W 1994r. Koło żegna na zawsze kolegów Rudolfa Hessa-ZieleckiegoRudolf HESS-ZIELECKI,

oraz Anthony Konstankiewicza.Anthony KONSTANKIEWICZ 

Kto śledzi od początku pisaną tu historię Koła Cieszyn i jego Zarządów ten wie, że działalności tych dwóch członków naszego Koła należałoby poświęcić osobną katrę. 

Działania Zarządu nowej kadencji, oraz członków Koła, zwłaszcza Komisji Gospodarczej skupiają się głównie na rozwoju i utrzymaniu Ośrodka, hodowli ryb, konserwacji urządzeń i zabudowań. 

Koło na terenie Ośrodka organizuje zawody sportowe, mające w większości charakter towarzyski, tradycyjnie organizowane są zawody na rozpoczecie sezonu, "o Puchar Burmistrza", zawody Par Mieszanych, Rencistów i Emerytów, oraz na zakończenie sezonu.

Zawody częstokroć kończono festynami z licznymi loteriami fantowymi i ogólną zabawą. Corocznie Zarządy organizowały Bale Wędkarskie.

Muszkarze 51r. egzaminZawody gruntowo-spławikowe 70Spinningiści 70Muszkarze 77

Zawody "o Mistrza Koła" w dyscyplinach spławikowej, spinningowej i muchowej przeprowadzano na wodach otwartych. (Spławik - rz.Wisła Drogomyśl, Strumień, mucha - rz.Wisła rejon Ustronia, spinning - rz.Wisla wody nizinne, później na Olzie)

Przeprowadzano również zawody w dyscyplinie rzutowej, w której Koło Cieszyn odnosiło spore sukcesy. Zawody rzutowe

............Oczywiście, działalność sportowa była prowadzona zawsze, sport wędkarski w cieszyńskim Kole, a wcześniej w Cieszyńskich Towarzystwach Wedkarskich stanowił cel nadrzędny wędkowania.

O sukcesach naszych wędkarzy sportowców świadczą liczne medale, dypolmy i puchary zdobyte na wielu zawodach towarzyskich organizownych przez Koła cieszyńskie, czy też przez Okręgi PZW, a zgromadzone i eksponowane w gablotach Koła w Ośrodku na Gułdowach.

Spore sukcesy odnosili i odnoszą nadal nasi wedkarze w zawodach mistrzowskich szczebla Okręgowego, zarówno w klasyfikacjach drużynowych jak i indywidualnych. Chociaż trzeba przyznać, że głównie w dyscyplinach spinningowej i muchowej, pomimo, że metodą spławikowo-gruntową łowi zdecydowana większość wędkarzy. 

Działająca coraz aktywniej grupa muszkarzy i spinningistów wymusza pod koniec lat dziewięćdziesiątych na Zarządzie Koła otwarcie łowiska Gułdowy po zakończeniu sezonu "karpiowego" dla połowów ryb drapieżnych. W tym celu Łowisko zostaje dorybiane dodatkowo pstrągiem tęczowym. Nie było to do pomyślenia za działalności wszystkich poprzednich Zarządów.

W nagrodę za działalność na rzecz Koła organizowano wycieczki wędkarskie nad Solinę lub Turawę dla najbardziej aktywnych, w większości - dla  członków Komisji Gospodarczej.

Zarząd pod prezesurą Bolesława PRZYBYŁY przetrwał (z paroma zmianami) dwie kadencje, do wyborów w dn.10.02. 2001r.

Dwie kadencje względnej stabilizacji.

Ktoś kto nie rozumie ile pracy trzeba włożyć w utrzymanie Ośrodka Gułdowy powiedziałby może, że dwie kadencje stagnacji.

W tym czasie przenoszono dwukrotnie siedzibę Koła.(Mennicza - Górny Rynek -Szeroka)

Na zakończenie działalności tego Zarządu w Kole pozostało 306 członków.

Z pięciu działających przy Kole Sekcji pozostały dwie

Ciąg dalszy - 2001 - 2005

 

 

 

Poleć znajomemu

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Które Twoje wędkarskie lata uważasz za najlepsze dla Ciebie?
lata do 1975r.
od 1975 do 1985r.
od 1985 do 1995r.
od 1995 do 2005r.
od 2005r. do dnia dzisiejszego
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin