"Puchar Olzy" 2010r.

.

Most Wolności

Wędkarski Klub Sportowy „OLZA” Cieszyn

Zawody rozegrano po rocznej przerwie, spowodowanej wyjątkowo niskimi stanami wody w Olzie w ubiegłym roku,

Na starcie stanęło 38 zawodników, zgłoszono 9 drużyn, pozostali startowali indywidualnie. Rzeka Olza została dorybiona ~ 100 kg pstrąga tęczowego (wkład w zawody Koła MO ĆRS Czeski Cieszyn).

W kategorii spławikowej zawodnicy rywalizowali na zbiorniku Svibice w Czeskim Cieszynie, w kategorii spinningowej - od jazu na wys. kempingu "Olza", do mostu "Wolności", Most Wolnościzaś w kategorii muchowej, nietypowo jak na tę dyscyplinę wędkarską - z brzegów, na płaniach od ujścia Ropiczanki do jazu przy kempingu "Olza", bez możliwości brodzenia.

Pogoda tradycyjnie już, jak na większości zawodów tegorocznych, po tygodniowym słonecznym okresie, zmieniła się diametralnie, "częstując" wędkujących przelotnymi opadami oraz sporym spadkiem temperatury.

Wpłynęło to oczywiście na żerowanie ryb, które za nagłymi skokami ciśnienia atmosferycznego nie przepadają, demonstrując tą niechęć brakiem apetytu.

Niemniej, zawodnicy poradzili sobie jakoś, połowili nieżle, chociaż dopuszczonych tęczaków złowiono niewiele. Zwłaszcza muszkarzom narzucone warunki połowów przez organizatorów nie pozwoliły w pełni wykorzystać ich umiejętności.( połów z brzegu na płani od stanowiska 24 do 41 wydaje się być nieporozumieniem, gdzie rynna pod prawym (polskim) brzegiem, w której mogły przebywać ryby, była praktycznie poza zasięgiem wędki muchowej).

Na uroczyste wręczenie pucharów i dyplomów, oraz spożycie posiłku po zawodach, uczestnicy "zjechali" do Ośrodka PZW Koła Cieszyn na Gułdowach.

Wręczenia zwycięzcom pucharów ufundowanych przez Starostę Cieszyńskiego dokonał Sekretarz Starostwa Powiatowego. Pan Józef WASCHUT.

W zakończeniu zawodów (wręczaniu Pucharów, dyplomów i nagród) wzięła udział zaproszona na tę okoliczność przedstawicielka "Głosu Ziemi Cieszyńskiej", Pani Redaktor Katarzyna LINDERT-KULIGOWSKA, (za której zgodą część Jej autorstwa zdjęć z wręczania Pucharów wykorzystaliśmy na naszej stronie internetowej)Zaproszeni goście na rozdanie pucharów

Dzięki Pani Redaktor, relacja z "Pucharu Olzy" znalazła się na łamach tygodnika GZC.

Obecny był również Prezes Koła MO ĆRS Czeski Cieszyn kol. Milan WALICA, oraz Prezes Koła PZW Cieszyn, kol. Leszek GAWLAS.

Termin zawodów "o Puchar Olzy" był zbieżny z wieloma zawodami Grand Prix Kół Okręgu Bielsko-Biała, w tym czasie rozgrywano również zawody zaliczane do Grand Prix Polski w wędkarstwie muchowym na Sanie, stąd nieobecność wielu znanych, znakomitych wędkarzy, którzy od lat uczestniczyli w naszych zawodach na Olzie. Napawa troską również mierny udział zawodników z zaolziańskich Kół ĆRS. No cóż, nasi czescy koledzy mają inne tradycje, być może  zawody wędkarskie akurat do nich nie należą. (chociaż zawodników mają znakomitych zwłaszcza w dyscyplinach muchowych, o czym świadczą ich wyniki osiągane w Muchowych Mistrzostwach Europy, Świata, czy bliżej, w naszej Beskidzkiej Lidze Muchowej).

Zwycięstwo w zawodach (wyniki poniżej) odniosła drużyna WKS Olza Cieszyn I, przed III drużyną WKS Olza, oraz drużyną WKS Żylica II.

Jako ciekawostkę podajemy, że w kategorii spinningowej, puchar oraz dyplom za zwycięstwo po raz czwarty z rzędu odebrał kol. Sebastian PATOKA , zaś kolega Marian CUBER (WKS Jastrzębie) po raz drugi zwyciężył w kategorii muchowej.

Zwycięska drużyna VIII Międzynarodowego Pucharu Olzy:

Andrzej PASZEK - "spinning"

Marek JAKÓBIEC - "spławik"

Marek PIETRZAK - "mucha"

WYNIKI:

1m. WKS Olza Cieszyn I - 12 pkt.,

Olza I  Cieszyn - 1m.

2m. WKS Olza Cieszyn III - 15 pkt., Eugeniusz ZANDLER - spinn, Roman BIELESZ - spławik, Wacław SANTARIUS - mucha

WKS Olza III Cieszyn - 2m.

3m. - WKS Żylica II - 21 pkt.,  J.GLUZA, T.GLUZA, P.HABDAS

WKS Żylica II

4m. - Żywiec-Zabłocie - 27 pkt., (Kliś, Wawrota, Zuziak)

5m. - WKS Olza II - 28 pkt., (Kulawiec, Patoka, Pawluk)

6m. - WKS Żylica I - 29 pkt., (Adamczyk, Pobudkiewicz, Strzoda)

INDYWIDUALNIE:

MUCHA:

1) CUBER Marian - WKS Jastrzębie

cuber_m.jpg

2) HABDAS Paweł - WKS Żylica II

3) PIETRZAK Marek - WKS Olza Cieszyn

4) SANTARIUS Wacław - WKS Olza Cieszyn

5) CZYŻ Leszek - Koło PZW Ustroń-Polana

6) SŁAWICZEK Czesław - MO ĆRS Czeski Cieszyn

SPINNING:

1) PATOKA Sebastian - WKS Olza C-yn

patoka_s.jpg

2) PASZEK Andrzej - WKS Olza C-yn

3) BANIAK Tomasz - Bielsko-Zimorodek

4) NIEMCZYCKI Wiesław - Żywiec-Zabłocie

5) TOBICZYK Marcin - WKS Rak-Kęty

6) ZANDLER Eugeniusz - WKS Olza C-yn.

SPŁAWIK:

1) SZYDA Rafał - Koło PZW Zebrzydowice