Historia wędkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej

Aktualności | 2015-01-17 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

Z okazji obchodów 120 lecia wędkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej, oraz 55 lecia Koła PZW Cieszyn została wydana przez nasze Koło płyta CD i DVD opisująca rozwój wędkarstwa zorganizowanego na naszym terenie.

Historię Cieszyńskiego Koła nie tworzy 55-cio letni okres jego działalności. Jest ono kontynuatorem szczytnego  działania powstałych i pracujących tu do tej pory Towarzystw Wędkarskich, jest ich spadkobiercą.

nformujemy Kolegów że wydana w ubiegłym roku płyta DVD i CD w formie prezentacji, przedstawia historię zorganizowanego wędkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej od powstania pierwszego Towarzystwa Wędkarskiego w 1885r., do dnia dzisiejszego. Poniżej przedstawiamy fragment z płyty

1885r.,17 marca.

Za czasów miłościwie panującego cesarza Franciszka Józefa I Habsburga,zawiązało się towarzystwo myśliwsko wędkarskie (Jagd und fischerei-Schutzverein)

15-to osobowy komitet zakładający, pod przewodnictwem nadleśniczego Karla Strzemchy, zaprasza grupę ( 82osoby) przyjaciół myślistwa i rybołówstwa. Ustalono Statut, a na jego wykonawców wybrano 17-to osobowy komitet,którego prezydentem obwołano właśnie Karola Strzemchę. Odtąd rozpoczęła się planowa, kontrolowana gospodarka rybacko-wędkarska na wodach Cieszyńskiego Księstwa. Statut Towarzystwa zatwierdzono decyzją władz miejsco-wych 26 czerwca 1885r.,( zezwolenie nr 7193) a uprawo-  umocniono 20 lipca

W pierwszym roku działalności Towarzystwo liczyło już

336 członków, z tego : w Cieszynie – 110 osób,

Frysztacie – 92  osób,

Bielsku – 60 osób,

Skoczowie – 24 osób,

Frydku – 21 osób,

Jabłonkowie – 24 osób.

Ostrawie – 5 osób

W swoim pierwszym roku działalności Towarzystwo w ramach prowadzonej gospodarki zarybiło Olzę 25 000 szt. pstrąga, Wisłę natomiast 60 000 szt. łososia i 70 000 szt. pstrąga.

W 1888 – 1891 roku powstają nowe hodowle narybku w Istebnej, w dalszych latach otwarto nowe hodowle ryb łosiowatych w Ustroniu, Hażlachu. Korzystano również z wcześniej powstałych wylęgarni w Brennej i Wiśle. W 1887 roku powstaje w Błogocicach ośrodek dla narybku, do rzek wpuszczono łącznie 196 tys. salmonidów.

Towarzystwo w latach swojej działalności poświęciło ogrom uwagi na zarybianie rzek i potoków byłego Księstwa. Oprócz rzek głównych, takich jak Wisła, Olza, nie pomijano i pośledniejszych dopływów, starając się utrzymać odpowiednie proporcje zarybiania. W dziesiąt- kach tysięcy można liczyć wpuszczany corocznie narybek do Brennicy, Morawki, Mohelnicy, Stonawki.... ..."

O wadze opisanych powyzej wydarzeń świadczy fakt, że  Towarzystwo "Jagd und Fischerei-Schutzverein" w ówczesnej Monarchii Austro-Węgierskiej powstało jako jedno z pierwszych, o ile nie pierwsze, co zostało opisane w wydanej  1897r. w Wiedniu księdze "MONARCHIE"MONARCHIEstr_tytulowa.jpgjagd_und_fischereinschutz_ferein_1885.jpgjagd.jpg

Płyta opatrzona licznymi zdjęciami i ilustracjami prowadzi nas przez burzliwe dzieje historii naszego wędkarstwa, ściśle powiązanej z równie burzliwą historią naszego Cieszyńskiego Regionu. Poprzez okres zaborów, sanacji, czasy PRL-u, po dzień dzisiejszy. Przedstawia heroiczną walkę cieszyńskich wędkarzy o przetrwanie ryb w naszych pięknych cieszyńskich rzekach i potokach. Przedstawia zagładę Cieszyńskich Towarzystw Wędkarskich, powstanie nowej, masowej, na ówczesny wytyczony przez PZPR wzór - centralnie sterowanej i kontrolowanej przez KC organizacji pod nazwą PZW. Przedstawia 55 letnią historię Koła Cieszyńskiego, dzisiejszą działalność.

Płytę w wersji CD lub DVD można nabyć w naszym Kole, lub bezpośrednio u adm. strony.

Materiały do płyty CD i DVD  zebrał, oraz całość  opracował kol. Waclaw SANTARIUS

Serdecznie zapraszamy do czytania Historii - lata 1945 - do dnia obecnego.