Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Cieszyńskie wędkarstwo - Koło PZW Cieszyn, lata 1956 - 1969

Aktualności | 2015-07-31 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

Rozwój Koła Cieszyn kierowanego przez Otmara HORAKA

Otmar HORAK - Prezes Koła w latach 1956 do 1969

Rok 1956.

Prezesem Koła zostaje Otmar HORAK, człowiek pełen inwencji, energii. Jedna z bardziej znaczących osobowości w historii cieszyńskiego Koła. Za Jego prezesury odnotowujemy niezwykły rozwój działalności zarówno gospodarczo - hodowlanej, jak i rekreacyjnej Koła. Niełatwe miał zadanie Prezes Otmar, tym bardziej, że był osobą "z poza nomenklatury", a to wprowadzało niejednokrotnie nieporozumienia, konflikty, pomiędzy przedstawicielami Z.O., a działaczami cieszyńskimi, o czym na końcu.

O pracach Zarządu, członków Koła oraz samego Prezesa Otmara HORAKA można by powiedzieć, że przez okres 13-to letniej swojej działalności wykonali tytanową pracę, która zaszeregowała cieszyńskie wędkarstwo do najbardziej prężnych, najbardziej gospodarnych w kraju.

Wymieńmy po krótce osiągi tego okresu:

- zakończono odbudowę wylęgarni pstrąga w Wiśle - Czarne planktoniarnia/56r.schronisko Wisła-Czarne

- wydzierżawiono przekazane przez ówczesnego dyrektora PGRyb w Pogórzu, mgr inż. Zdz. DOMBKE stawy hodowlane w gminie Hażlach, gdzie utworzono Ośrodek Wędkarski, oraz rozpoczęto hodowlę ryb. Ośrodek ten, o łącznej powierzchni 39,47 ha przekształcono w na wskroś nowoczesny ośrodek wylęgu, hodowli ryb, przodujący w skali kraju.Ośrodek Hażlach

- dzięki staraniom Zarządu, udało się w 1962r. wynająć od jednostki Straży Granicznej staw zlokalizowany na Gułdowach - bazę obecnego, jedynego  Ośrodka Koła PZW w Cieszynie, (wybudowano jaz na Kraśniance doprowadzający i odprowadzający wodę), przeznaczając go na staw wędkarski.Gułdowy, lata 60-te

- w latach 1965 - 1967, przeprowadzono regulację potoku Kraśnianka w obrębie tego stawu, , oraz utworzono dwa dalsze stawy, o pow. 5,2 ha. Rozpoczęto tu hodowlę ryb.

Gułdowy, lata 60-te 2

- pozyskano w Skoczowie cztery stawy o pow. 2 ha, na których utworzono Osrodek Łęgi.

- pozyskano staw w Kończycach Małych o pow 2,5 ha,  na którym urządzono łowisko, tzw Staw Zamkowy.

- w 1967r. doprowadzono do przekazania w wieczystą dzierżawę Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu stawów wraz z  terenem Ośrodka Zarybieniowego w Hażlachu.

- doprowadzono do przekazania w wieczystą dzierżawę terenu na którym znajduje się Wylęgarnia Pstrągów w Wiśle - Czarne, kontynuowano budowę Domu Wędkarza, aż do jej ukończenia.

Przy Kole działały Sekcje w Zebrzydowicach, Skoczowie, Strumieniu i Nierodzimiu.

Oprócz Otmara Horaka i niezawodnego Zdzialawa Dombke, oraz działaczy wymienionych wcześniej w opisie historii Koła z lat 1945 - 1956, najbardziej zasłużonymi współtwórcami tych niebywałych osiągnięć cieszyńskiego Koła, których wymienia nasz Kronikarz,  byli koledzy: Konrad REWIG, Adam STESŁOWICZ, Władysław GOLIK, Karol PAJĄK, Antoni WILCZEK, Aleksander GRUSZKO, Stanisław SZCZYPKA, Franciszek LEGIERSKI, Franciszek FOLEK, Ludwik KAJSTURA, Paweł NIEDOBA, Zygmunt PIETRZAK, Franciszek BIZOŃ, Roman LIPA, Maciej ROKICKI... I pracy wielu, wielu innych, anonimowych członków, bez których osiągnięte sukcesy z pewnością nie były by możliwe.

Idylla cieszyńskiego Koła trwa do 1969r., w którym to Zarząd Okręgu w Katowicach zawiesza działalność Prezesa Otmara Horaka, a w dalszej kolejności, pozbawia go prezesury. Wraz z odejściem kol. Horaka, rezygnację z pełnienia swoich funkcji w Zarządzie Koła składa wielu doświadczonych, wypróbowanych  działaczy.

Prasa o zamachu na demokrację

Motyw "napaści" decydentów z Z.O. Katowice na cieszyński Zarząd był prozaiczny: niedopuszczalna wówczas chęć uzyskania przez Koło odrobiny niezależności organizacyjnej i gospodarczej, próba uzyskania większych materiałów zarybieniowych dla zagospodarowania cieszyńskich rzek i potoków.

Prasa o zamach na demokrację

Nieodwołalna decyzja Z.O. budzi powszechne oburzenie nie tylko w kręgach wędkarskich,  jest również tematem kilku artykułów prasowych wyrażających sprzeciw.

Prasa o zamachu na demokrację

Nie ma tu znaczenia dorobek Koła, uzyskanie miana jednego z najlepszych w kraju, nie mają znaczenia wybitne osiągnięcia hodowlano - gospodarcze, nie ma znaczenia znaczny wzrost ilości członków do prawie ośmiuset.

Znaczenie decydujące ma natomiast to, co w ówczesnej Polsce lat sześćdziesiątych było niedopuszczalne i nie do pomyślenia, próba złamania obowiązujących priorytetów, kanonów - próba uzyskania jakiejś, choćby cząstkowej niezależności. Za to zapłacił drogo Prezes O.Horak i Zarząd przez niego kierowany.

W latach 1950 - 1969 w cieszyńskich ośrodkach hodowlanych wyhodowano ponad 90 ton ryb (głównie karp, lin, leszcz, szczupak) z czego 34 tony zasiliły wody otwarte (156 km rzek i potoków), pozostała część zasiliła łowiska własne oraz łowiska innych kół.

Do wód górskich wpuszczono w tym czasie 3,6 miliona sztuk wylęgu i palczaka pstrąga potokowego. Narybek ten pochodził również z cieszyńskich hodowli, głównie w Wiśle i Ustroniu.

lata 1968 - 1991

 

 

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Które Twoje wędkarskie lata uważasz za najlepsze dla Ciebie?
lata do 1975r.
od 1975 do 1985r.
od 1985 do 1995r.
od 1995 do 2005r.
od 2005r. do dnia dzisiejszego
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin