Cieszyńskie wędkarstwo - Koło PZW Cieszyn, lata 1956 - 1969

Rozwój Koła Cieszyn kierowanego przez Otmara HORAKA

Otmar HORAK - Prezes Koła w latach 1956 do 1969

Rok 1956.

Prezesem Koła zostaje Otmar HORAK, człowiek pełen inwencji, energii. Jedna z bardziej znaczących osobowości w historii cieszyńskiego Koła. Za Jego prezesury odnotowujemy niezwykły rozwój działalności zarówno gospodarczo - hodowlanej, jak i rekreacyjnej Koła. Niełatwe miał zadanie Prezes Otmar, tym bardziej, że był osobą "z poza nomenklatury", a to wprowadzało niejednokrotnie nieporozumienia, konflikty, pomiędzy przedstawicielami Z.O., a działaczami cieszyńskimi, o czym na końcu.

O pracach Zarządu, członków Koła oraz samego Prezesa Otmara HORAKA można by powiedzieć, że przez okres 13-to letniej swojej działalności wykonali tytanową pracę, która zaszeregowała cieszyńskie wędkarstwo do najbardziej prężnych, najbardziej gospodarnych w kraju.

Wymieńmy po krótce osiągi tego okresu:

- zakończono odbudowę wylęgarni pstrąga w Wiśle - Czarne planktoniarnia/56r.schronisko Wisła-Czarne

- wydzierżawiono przekazane przez ówczesnego dyrektora PGRyb w Pogórzu, mgr inż. Zdz. DOMBKE stawy hodowlane w gminie Hażlach, gdzie utworzono Ośrodek Wędkarski, oraz rozpoczęto hodowlę ryb. Ośrodek ten, o łącznej powierzchni 39,47 ha przekształcono w na wskroś nowoczesny ośrodek wylęgu, hodowli ryb, przodujący w skali kraju.Ośrodek Hażlach

- dzięki staraniom Zarządu, udało się w 1962r. wynająć od jednostki Straży Granicznej staw zlokalizowany na Gułdowach - bazę obecnego, jedynego  Ośrodka Koła PZW w Cieszynie, (wybudowano jaz na Kraśniance doprowadzający i odprowadzający wodę), przeznaczając go na staw wędkarski.Gułdowy, lata 60-te

- w latach 1965 - 1967, przeprowadzono regulację potoku Kraśnianka w obrębie tego stawu, , oraz utworzono dwa dalsze stawy, o pow. 5,2 ha. Rozpoczęto tu hodowlę ryb.

Gułdowy, lata 60-te 2

- pozyskano w Skoczowie cztery stawy o pow. 2 ha, na których utworzono Osrodek Łęgi.

- pozyskano staw w Kończycach Małych o pow 2,5 ha,  na którym urządzono łowisko, tzw Staw Zamkowy.

- w 1967r. doprowadzono do przekazania w wieczystą dzierżawę Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu stawów wraz z  terenem Ośrodka Zarybieniowego w Hażlachu.

- doprowadzono do przekazania w wieczystą dzierżawę terenu na którym znajduje się Wylęgarnia Pstrągów w Wiśle - Czarne, kontynuowano budowę Domu Wędkarza, aż do jej ukończenia.

Przy Kole działały Sekcje w Zebrzydowicach, Skoczowie, Strumieniu i Nierodzimiu.

Oprócz Otmara Horaka i niezawodnego Zdzialawa Dombke, oraz działaczy wymienionych wcześniej w opisie historii Koła z lat 1945 - 1956, najbardziej zasłużonymi współtwórcami tych niebywałych osiągnięć cieszyńskiego Koła, których wymienia nasz Kronikarz,  byli koledzy: Konrad REWIG, Adam STESŁOWICZ, Władysław GOLIK, Karol PAJĄK, Antoni WILCZEK, Aleksander GRUSZKO, Stanisław SZCZYPKA, Franciszek LEGIERSKI, Franciszek FOLEK, Ludwik KAJSTURA, Paweł NIEDOBA, Zygmunt PIETRZAK, Franciszek BIZOŃ, Roman LIPA, Maciej ROKICKI... I pracy wielu, wielu innych, anonimowych członków, bez których osiągnięte sukcesy z pewnością nie były by możliwe.

Idylla cieszyńskiego Koła trwa do 1969r., w którym to Zarząd Okręgu w Katowicach zawiesza działalność Prezesa Otmara Horaka, a w dalszej kolejności, pozbawia go prezesury. Wraz z odejściem kol. Horaka, rezygnację z pełnienia swoich funkcji w Zarządzie Koła składa wielu doświadczonych, wypróbowanych  działaczy.

Prasa o zamachu na demokrację

Motyw "napaści" decydentów z Z.O. Katowice na cieszyński Zarząd był prozaiczny: niedopuszczalna wówczas chęć uzyskania przez Koło odrobiny niezależności organizacyjnej i gospodarczej, próba uzyskania większych materiałów zarybieniowych dla zagospodarowania cieszyńskich rzek i potoków.

Prasa o zamach na demokrację

Nieodwołalna decyzja Z.O. budzi powszechne oburzenie nie tylko w kręgach wędkarskich,  jest również tematem kilku artykułów prasowych wyrażających sprzeciw.

Prasa o zamachu na demokrację

Nie ma tu znaczenia dorobek Koła, uzyskanie miana jednego z najlepszych w kraju, nie mają znaczenia wybitne osiągnięcia hodowlano - gospodarcze, nie ma znaczenia znaczny wzrost ilości członków do prawie ośmiuset.

Znaczenie decydujące ma natomiast to, co w ówczesnej Polsce lat sześćdziesiątych było niedopuszczalne i nie do pomyślenia, próba złamania obowiązujących priorytetów, kanonów - próba uzyskania jakiejś, choćby cząstkowej niezależności. Za to zapłacił drogo Prezes O.Horak i Zarząd przez niego kierowany.

W latach 1950 - 1969 w cieszyńskich ośrodkach hodowlanych wyhodowano ponad 90 ton ryb (głównie karp, lin, leszcz, szczupak) z czego 34 tony zasiliły wody otwarte (156 km rzek i potoków), pozostała część zasiliła łowiska własne oraz łowiska innych kół.

Do wód górskich wpuszczono w tym czasie 3,6 miliona sztuk wylęgu i palczaka pstrąga potokowego. Narybek ten pochodził również z cieszyńskich hodowli, głównie w Wiśle i Ustroniu.

lata 1968 - 1991