Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Cieszyńskie wędkarstwo - Koło PZW Cieszyn, lata 1950 - 1956

Aktualności | 2015-07-31 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

Zaczął się nowy, żmudny okres dla Koła, trudne wyzwania dla nowych Zarządów, lata intensywnej pracy dla Członków Koła w niełatwych, powojennych latach.

PZW - LATA 1950 - 1956

Pierwszy rok działalności w nowych strukturach cieszyńscy wędkarze rozpoczynają od zapoznania się,  "kto zacz". Budowany z takim mozołem i uporem ośrodek w Kończycach zostaje im bezpardonowo odebrany, a jednocześnie zapoznają się z mechanizmami CENTRALNEGO ROZDZIELNICTWA.

Nowa masowa organizacja - PZW wprowadziła "nowe porządki", które w sposób grabieżczy pozbawiły cieszyniaków ich wędkarskiego  dorobku, zaś CENTRALNE ROZDZIELNICTWO cieszyńskie wody ryb.

Dla przykładu - w 1953r. Koło Cieszyn dla zarybienia 156 km wód bieżących, na których gospodarowało, otrzymało z Okręgowej puli 10 (DZIESIĘĆ) kilogramów karpia, oraz 35 kg lina i 6 kg okoniopstrąga. Następne lata były jeszcze gorsze.

Zawiązuje się pierwszy Zarząd, którego Prezesem zostaje Jan JAGIEŁKO

Jan JAGIEŁKO - pierwszy Prezes Koła Cieszyn

W składzie tego Zarządu, do końca roku 1951 pracują:

Wojciech ZIELECKI - sekretarz,  August AUGUSTYN*)  - gospodarz, Tadeusz BOCEK - skarbnik, Karol ANTHONY, Jan ZIENTEK - członkowie. W 1951r. odbyły się wybory, prezesem wybrano ponownie Jana JAGIEŁKĘ, do Zarządu weszli Jan ZIENTEK jako wiceprezes, Rudolf SUMERA - sekretarz, mgr.inż Zdzisław DOMBKE**) - skarbnik, August AUGUSTYN - gospodarz, Karol ANTHONY, Witold FOBER - członkowie.

W 1952 Jan JAGIEŁKO, oraz część działaczy rezygnuje ze swoich funkcji, prezesurę obejmuje Jan ZIENTEK,

Jan ZIENTEK - Prezes Koła od 1952 do 1956 i w  1970 do 1976

który pełni tą funkcję do 1956r. Do nowego Zarządu weszli wówczas: Otmar HORAK, Tomasz KUŻMA (były Prezes CTW ), Paweł DORDA, Józef CHMIEL, Franciszek CHMIEL, Rudolf HESS-ZIELECKI, Bronisław GĄSIOR, Teodor SAWKA, Józef SUŻYCKI. 

W 1952r. Koło liczyło 342 członków, pod koniec tej kadencji, w 1956r. już 438 osób. 

Jak czytamy na pożółkłych kartach Kroniki Koła, wędkarze w tych latach, wobec beznadziejnych wręcz przydziałów z Okręgu, wprowadzili dobrowolne "opodatkowanie", żeby za pozyskane środki finansowe zakupić materiał do zarybiania rzek i potoków powiatu.

W tejże  sytuacji, w 1953r. dokonano usilnych starań, po wielu trudach zakończonych sukcesem, o dzierżawę od Lasów Państwowych  zaniedbanego gospodarstwa stawowego wśródleśnego w Pruchnej. 

 22 stawki w układzie paciorkowym odrestaurowali członkowie Koła 1028-ma roboczogodzinami pracy, oraz dobrowolnym "opodatkowaniem" w wys. 50zł/członka. Koło liczyło wówczas 374 osób.

Dzięki temu, już w tymże roku, Koło wpuściło do wód otwartych 2059 kg ryb, co było już ilością dość znaczną, przy wspomnianych uprzednio 51 kg z Okręgowego przydziału.

W 1954r. po wielu zachodach odzyskano od Zarządu Lasów Państwqowych, ze statusem wiecznej dzierżawy, ośrodek hodowlany w Wiśle-Czarne. Natychmiast przystąpiono do robót naprawczych, oraz rozbudowy wylęgarni. Jeszcze w tymże roku, poświęcono na ten cel 1848 godziny. Uruchomiono wodociąg, filtr  na jazie, wybudowano staw rotacyjny i unowocześniono aparaty wylęgowe. Na remont i rozbudowę ośrodka pewną kwotę wyasygnował Zarząd Główny PZW, oraz Urząd  Wojewódzki w Katowicach.

Dla ochrony wód zawiązano w tym roku tzw. Honorową Straż rybacką.

W 1955r. dalej pracowano nad rozszerzeniem inwestycji Wisła-Czarne, budując drugi staw rotacyjny i planktoniarnię. Przy tych pracach członkowie sędzili 678 godzin.

W 1955r. Znaczna powódż na Wiśle. Na skutek ulewnych opadów, uległ poważnemu uszkodzeniu ośrodek hodowlany w Pruchnej, poniesiono znaczne straty w urządzeniach i hodowanej rybie. Natomiast w wylęgarni w Wiśle przekroczono po raz pierwszy ilość 100.000 szt narybku. 

Rok 1956 - dalsze szkody na skutek ulewnych opadów w ośrodku w Pruchnej, hodowla w tymże ośrodku zaczyna być nieopłacalna. Wobec takich przeciwności, Zarząd czyni starania o pozyskanie gospodarstwa stawowego w Hażlachu. Rozpoczęto również budowę schroniska wędkarskiego w Wiśle-Czarne, dużej planktoniarni, oraz nowego filtru na jazie.

Spore szkody w rybostanie rzek i potoków czynią ciągłe zatrucia, zaczyna dotkliwie dawać znać o sobie chaotycznie i bezmyślnie rozbudowywana industralizacja, której największymi ofiarami stają się właśnie rzeki naszego regionu. To nie nowe zresztą, ale coraz straszniejsze wyzwanie dla wędkarskiej braci.

Oprócz opisanych wyżej prac gospodarczych i hodowlanych, Koło prowadzi również swoją dzialalność organizacyjną, wędkarską. Organizuje wiele zawodów, corocznie urządza liczne festyny, zabawy, co roku wydaje w salach cieszyńskiego hotelu "Pod Brunatnym Jeleniem" cieszący się ogromnym powodzeniem karnawałowy Bal Wędkarski, którego tradycje wejdą na długie lata do naszego kalendarza.

W 1956 roku Koło liczy 438 członków i dalej się rozwija.

lata 1965 - 1969

*) August Augustyn - działający od początku w założonym w 1921r.  Śląskim Towarzystwie Łowieckim i Rybackim w Cieszynie, jako prowadzący sekcję wędkarską. Znany w okresie przedwojennym i w latach  po 1945r.  hodowca ryb, szczególnie ryb łososiowatych. Swoją  wielką  wiedzą i doświadczeniem służył jeszcze  kilkanaście lat w okresie powojennym cieszyńskim wędkarzom. 

mgr.inż.Zdzisław DOMBKE**) mgr.inż. Zdzisław DOMBKE - wieloletni dyrektor Państwowego Gospodarstwa Rybnego w Pogórzu, jeden z twórców nowoczesnej metody hodowli ryb słodkowodnych, wiele lat służył swoim doświadczeniem cieszyńskim wędkarzom. Pod jego fachowym nadzorem ośrodki hodowlane cieszyńskiego Koła dorównywały wynikami najlepszym hodowlom w Polsce. Wiele lat pełnił ważne funkcje w Zarządach cieszyńskiego Koła, odznaczony najwyższymi wyróżnieniami PZW, z medalem "CZŁONKA HONOROWEGO" włącznie. (zm. w 1991r.)

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Czy uważasz że strona naszgo Koła jest prowadzona:
dobrze
średnio
słabo, zmienił(a) bym - w komentarzach
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin