Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Cieszyńskie Towarzystwo Wędkarskie, lata 1945 - 1950

Aktualności | 2015-08-14 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

Chcielibyśmy tu przedstawić nasze cieszyńskie wędkarstwo, nasze Zarządy, ich działalność, dokonania.
Naszą historię podzieliliśmy na parę etapów, lata 1945 - 50, 1950 - 1656, 1956 - 1969, 1969 - 1975, 1975 - 1991, oraz od 1991 do naszych lat współczesnych.

Symbole wędkarstwa cieszyńskiegoŻycie naszego, cieszyńskiego wędkarstwa na przestrzeni lat, jego sukcesy, dokonania, ale i niejednokrotnie bolesne doświadczenia. Lata pracy,  które towarzyszyły naszej codzienności, stawiały wyzwania naszym poprzednikom, nam, poszczególnym Zarządom.

Historię wędkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej przedstawiliśmy na wydanej przez nasze Koło płycie DVD i CD z okazji 120-to lecia, nie będziemy się cofać do tych  nieco już zamierzchłych czasów i powielać tu opisanej tam ówczesnej  rzeczywistości. Nie leży to w intencji tego artykułu. Chcemy nawiązać do czasów nowszych, bardziej nam współczesnych.

Jest rok 1945.

Po zawieruchach wojennych, kraju odbudowywanym z ogromnych zniszczeń, odradza się cieszyńskie wędkarstwo. Według kronik Koła, w listopadzie 1945 r., niezbyt liczna, ocalała po tych strasznych, tragicznych czasach, grupa entuzjastów sportu wędkarskiego z ogromną pasją przystępuje do jego restytucji.

Zaczynają w zasadzie od zera. Brakowało wszystkiego, co pozostało, w większości uległo całkowitemu zniszczeniu.

Twórcy Cieszyńskiego Towarzystwa Wędkarskiego.  

Jan LEWIŃSKI, Tomasz KUŻMA, Rudolf HESS-ZIELECKI.

To oni dali podwaliny naszemu współczesnemu, powojennemu wędkarstwu.

Jan Lewiński jako Prezes, T. Kużma jako wiceprezes, zaś Rudolf Hess-Zielecki "sekretarzował" nowo powstałemu Towarzystwu.

Leg.CTW, 48R.

Przedwojenne Towarzystwa, między innymi nasze, założone w 1921r.  Śląskie Towarzystwo Rybacko-Łowieckie, gospodarowały na rzekach i potokach na zasadach umów dzierżawnych, które w nowej, powojennej Polsce w większości nie były respektowane. Ośrodki zarybieniowe praktycznie nie istniały, rzeki świeciły pustkami, podobnie zresztą, jak kasa Towarzystwa. Nie zniechęciło to naszych „pionierów”. Pomocna dłoń paru przychylnie nastawionych osób w ówczesnych władzach Powiatu, ciężka praca oraz fundusze własne członków Towarzystwa, pomagają  stworzyć od nowa bazę hodowlano – zarybieniową CTW.

W 1947 r., prezesurę obejmuje Tomasz KUŻMA, po rezygnacji J. LEWIŃSKIEGO.

DOKONANIA CTW 1945 – 1950

Na początku udało się odzyskać większość dawnych terenów rybnych, na których można było prowadzić gospodarkę .

W 1947r. uzyskano dzierżawę gospodarstwa rybnego w Kończycach Małych o pow. 40 ha., w tym 28,5 stawów ogroblowanych, pozostałość to pola, łąki i zagajniki. W tym  czasie odzyskano prawo do gospodarki w założonej w 1877r. wylęgarni w Wiśle – Czarnem. (najstarsza powstała w Brennej, w 1872r.)  Po raz pierwszy w historii cieszyńskiej organizacji wędkarskiej członkowie sami odłowili tarlaki pstrąga w Wiśle, których ikrę poddano sztucznemu zapłodnieniu, a następnie umieszczono w prywatnej wylęgarni w Ustroniu. August AUGUSTYN

Pozyskano 18.000 szt.  narybku. Zakupiono również 25.000 szt. ikry w Tow. Ryb. w Krakowie.

Kosztem 116.880 zł środków z własnych składek oraz 31.140 przepracowanych dobrowolnie godzin, doprowadzono Ośrodek Zarybieniowy w Kończycach do stanu używalności.

Już w 1947r. z tegoż ośrodka uzyskano 1032 kg karpia który został wpuszczony do wód dzierżawionych przez Towarzystwo. Poświęcając 3056 godzin pracy własnej oraz wynajmując parę osób do pomocy, zbudowano dwa zimochowy, staw o pow. 0,4 ha, oraz dwa jazy.

W 1948r. z odłowionych tarlaków pozyskano 83tys. ikry, do hodowli adoptowano jedną z hal w Ustroniu – Polanie.sztuczny wycier

W 1948r., podobnie, z tarlaków, pozyskano 140tys. ikry, a w 1950r. – 211.000.( w tym też roku, 22- 25 X dokonano po raz pierwszy odłowów sprzętem agregatowym)

Tymczasem w Kończycach nie ustają prace rozwojowe, przybywa jeden staw o pow. 1,9ha., dziesięć stawków – magazynów, przebudowano tarlisko i ogrzewalnik.

W sumie, w latach 1947 - 1950 Towarzystwo wyhodowało w ośrodku Kończyce Małe i wpuściło do wód otwartych 10.209 kg ryb, głównie karpia, lina, szczupaka oraz pstrąga tęczowego.

Jak wynika z dostępnych nam zapisów, łącznie do 1952r. cieszyńscy wędkarze w Kończycach wyprodukowali i wpuścili do wód 31.662kg karpia, 2619kg lina, 796kg szczupaka, 19kg sandacza, 143kg leszcza, 164kg okoniopstrąga, 72kg orfy czerwonej i 800kg  innej ryby.

W wylęgarniach Wisły i Ustronia zaś, 353.430 szt. narybku i palczaka pstrąga potokowego.

PZW 1950

ZAŁOŻENIE KOŁA PZW  w CIESZYNIE

 

Dzień 29 października 1950 roku  to nowy rozdział w życiu cieszyńskiego wędkarstwa.

19 Marca 1950 utworzono Polski Związek Wędkarski, a działające na terenie Kraju Towarzystwa Wędkarskie zlikwidowano. Podobny los spotkał CTW. Śmierć Towarzystw 

1*)- komentarz własny autora do tych wydarzeń w "komentarzach do artykułu.

Na zebraniu w dniu 06 sierpnia 1950 r., liczące 202 członków CTW, pod nadzorem towarzyszy z Warszawy i Katowic, postanowiło zwołać na dzień 17 września Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie , na którym podjęto uchwałę o samozagładzie = likwidacji CTW, a na jego miejsce utworzono Koło Polskiego Związku Wędkarskiego.Koło Cieszyn

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego przejęło całą schedę po dotychczasowych Towarzystwach. Zarówno tych przedwojennych, jak i tych, działających w latach 1945 – 1950.

Schedę w postaci znakomitych tradycji, wypracowanego z ogromnym trudem i poświęceniem przez członków Towarzystw dorobku rzeczowego, finansowego, przejęto większość członków, którym nie zostawiono zbyt wiele do wyboru. Polski Związek Wędkarski stał się na wiele lat monopolistą w użytkowaniu  polskich wód. (nie licząc Państwowych Gospodarstw Rybackich i Spółdzielni Rybackich)

Miało to i swoje pozornie dobre strony, odtąd wędkarz zrzeszony w PZW mógł wyławiać za niewielką opłatą (równowartość dwóch butelek taniej wódki) pozostałe resztki ryb z coraz bardziej zatruwanych wód całego Kraju.

2*) komentarz autora - w "komentarzach".

dalszy ciąg 1950-1956

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (1)

  • Santarius Wacław Data dodania: 11 lat temu Oceń: 2 + / -

    kolocieszyn

    1*) - komentarz własny autora. ( u podstaw tej decyzji możemy się dopatrywać decyzji politycznych ówczesnego Komitetu Centralnego PZPR, o likwidacji niezależnych organizacji w Kraju, poddaniu ich centralnemu dozorowi i sterowaniu, rozdzielnictwu. Do Prezesów PZW na szczeblu centralnym i wojewódzkim, zwracano się przecież nie „…Kol. Prezesie”, a per „Towarzyszu Prezesie” Centrala w Warszawie i ich pośrednicy w województwach /tu – Zarządy Okręgów/ decydowały o wszystkim, Kola PZW pozbawiono jakiejkolwiek samodzielności)
    2*) ( Ma to znaczenie, dlatego nie sposób o tym nie wspomnieć. Oczywiście, „lwia” część składek członków Kół wędrowała na potrzeby Zarządu Głównego do Warszawy i Zarządów Okręgów, a jej ochłapy pozostawiano Kołom na prowadzenie gospodarki rybacko wędkarskiej na terenie ich ośrodków, na powierzonych im wodach. Zyskiwały na tym Koła słabe, niegospodarne, a traciły Koła rzeczywiście prężne, których członkowie nie szczędzili sił w utrzymanie pozostawionych im majątków i wód.) ( komentarz autora)