Odszedł Kolega

Aktualności | 2017-07-15 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

Jacek STARZECKI
*21 Lipca 1955 r., +12 Lipca 2017 r.

PARĘ ZDJĘĆ

JacekZapalamy świece, rozpalamy ognisko i patrzymy w ogień. Nie wiem, czemu ludzie lubią patrzeć w ogień. Czy to palących się świec, czy siedząc przy ognisku. Może chcą w nim coś wyczytać? Coś zobaczyć?

Świece palą się różnie. Jedne spokojnie, równo, inne mniej równo, ścieka po nich roztopiona stearyna. Jedne rzucają migoczące blaski, jeszcze inne kopcą z rozcapierzonego knota, są również takie co cicho poskwierkują, sypią wokół mikro racami.

Jedno jest pewne; niezależnie od tego jak się te świece spalają, przyjdzie czas, że zgasną, ogień zaniknie,  nastąpi jakby taka "głucha cisza".

Życie nasze przypomina trochę palące się świece. U jednych przebiega cicho, spokojnie, u innych charakteryzuje się wzlotami i upadkami, życie wielu ludzi przebiega burzliwie, sypiąc wokół różne aureole.

Przyjdzie jednak kiedyś czas, że jak w przypadku świec, kiedyś zgaśnie, zaniknie. Ale czy wokół nas , również jak w przypadku wypalonej świecy nastąpi "głucha cisza"?

Jacek   Wiele godzin spędziłem z Jackiem na wspólnym wędkowaniu. Na Wiśle, na Sole, w Czechach na Cierlicku i oczywiście na naszym łowisku na Gułdowach.

W czasie wędkowania sporo pogawędek, obgadywania różnych "ważnych" tematów. Nie tylko wędkarskich.

Próbowałem się od Jacka czegoś nauczyć. Sposobu wędkowania, doboru przynęt, metody ich prowadzenia.

Ale nie to było aż tak dla mnie ważne.

Próbowałem się od niego nauczyć czegoś znacznie ważniejszego.

A mianowicie tego, co go najbardziej charakteryzowało : niesamowitej pogody ducha, spokoju, uśmiechu, który nigdy nie schodził z Jego twarzy, niezrównanej koleżeńskości, życzliwości, życiowego optymizmu. Tego mistrzostwa, niestety, od Jacka nie udało mi się nauczyć, bo z takimi cechami po prostu przychodzi się na ten Świat.

Cechami tymi mógłby obdarować wiele osób, zjednywały mu wielu przyjaciół, kolegów, dzięki nim cieszył się powszechną sympatią i poważaniem.trzej_muszkieterowie.jpg

Zamiłowanie do wędkarstwa przekazał Jackowi ojciec, wędkarz z krwi i kości, znany starszemu pokoleniu naszych kolegów z Gułdów.

Jego śladem, wstąpił Jacek do PZW w 1995 r., okazując się wędkarzem wszechstronnym, obdarzonym wędkarskim "drygiem".

W 2009 r. zdobył tytuł wicemistrza Koła w wędkarstwie spławikowym, brał udział w wielu zawodach organizowanych przez Koło PZW w Cieszynie, czy to gruntowych, czy spławikowych.

Jednakże Jego ulubioną metodą łowienia, którą opanował perfekcyjnie pozostał spinning.

W ubiegłym roku, już w czasie trwania niszczącej choroby zdobył tytuł Mistrza Koła Cieszyn, był uczestnikiem wielu zawodów m. innymi Grand Prix Okręgu Bielsko-Biała i Mistrzostw Okręgu, zawsze stanowiąc mocny punkt zarówno indywidualnie, czy jako członek cieszyńskich drużyn.PUCHAR PORĄBKI          Jacek STARZECKI (link) --  IIIm.

PUCHAR JESIENI             Jacek STARZECKI  (link)--  IIm.

W zawodach organizowanych przez kolegów z Koła Cieszyn, czy z Klubu WKS Olza Cieszyn (którego był zresztą aktywnym członkiem) stawiał się Jacek w miarę swoich możliwości zawsze.

Nie z chęci konfrontacji. Z chęci czysto koleżeńskich spotkań, wspólnych przyjacielskich rozmów.

Łowił również sporo poza granicami naszego Kraju, zwłaszcza na łowiskach związanej z pracą Holandii, skąd przywoził oprócz wspomnień, sporo pięknych zdjęć złowionych okazów okoni, szczupaków, sandaczy, boleni.

Ogromny żal i smutek ścisnął serca wszystkich, którzy Go znali i dowiedzieli się, że świeca Jego żywota zgasła.  Świeca, która paliła się równym, spokojnym płomieniem, zaczęła skwierczeć i pryskać racami, które płomień życia zdusiły.

Zgasła o wiele, wiele za wcześnie.

Cześć Twojej Pamięci, Spoczywaj Jacku w spokoju!!!

Zdjęcia - tu

W.S.