Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Historia Koła, Zarządów 2005 - 2009r.

Aktualności | 2015-08-01 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

 Dalszy ciąg strony poprzedniej (2001-2004)

 Rok 2005, Rok jubileuszowy cieszyńskiego wędkarstwa, cieszyńskiego Koła.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Na sali, oprócz przedstawicieli Zarządu Okręgu, oraz zaproszonych gości - Σ 86 osób, mniej więcej połowa składu osobowego Koła.

Ustępujący Zarząd otrzymuje absolutorium, po zwykłych procedurach, wybory Prezesa oraz członków Zarządu Koła na kadencję 2005 - 2008r.

W wyborach tajnych na Prezesa Koła Cieszyn zgromadzeni wybierają ponownie kol. Leszka FRANKA.

Wybranym do Zarządu Koła, na najbliższym posiedzeniu tegoż Zarządu, Prezes powierza funkcje. I tak, nowy Zarząd tworzą:

                Prezes Koła Cieszyn   --   kol. Leszek FRANEK

v-cePrezes d/s Organizacyjnych   -  kol. Wacław SANTARIUS

v-cePrezes d/s Gospodarczych    -   kol. Ryszard BUŁKA

Kapitan sportowy            -                 kol. Henryk HEGLASZ

Sekretarz Koła                   -              kol. Augustyn SOSNOWIEC

Skarbnik Koła                   -               kol. Władysława MACIĄG (od 2007 R.Giecek)

Opiekun Młodzieży              -            kol. Józef KOBIELA

Członkowie Zarządu  -                      kol. Jan TROSZOK, , Andrzej PASZEK

Rzecznik Dyscyplinarny           --      kol. Mirosław FRANEK

Gospodarz Ośrodka Gułdowy     -    kol. Zbigniew ŚLIWKA

Komendant grupy SSR Koła      -      kol. Radosław GIECEK (od 2007 M.Giecek)

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej  --      kol. Leszek GAWLAS

KOMISJA REWIZYJNA:

....................

Przewodniczący Sądu Organizacyjnego  --  kol. Baltazar MYSZA

SĄD ORGANIZACYJNY:

Przewodniczący LOP    --               kol.Jan JERZABEK

Pierwszym zadaniem, jakie postawił Prezes przed Zarządem, oraz członkami Koła Cieszyn, to wspomniana wcześniej budowa nowej rybaczówki - dyżurki w miejsce dość wysłużonej wieloma latami eksploatacji istniejącej.

Pomimo paru głosów przeciwnych, w tym v-cePrezesa d/s Organizacyjnych Zarząd uchwałę o budowie podjął, i wiosną 2005r. przystąpiono do jej realizacji.

Z materiałów częściowo zakupionych (wykorzystując środki własne, oraz dotację z Zarządu Okręgu), częściowo pozyskanych od sponsorów, wędkarze ku ogromnej satysfakcji Prezesa dyżurkę zbudowali.

Sporo prac poświęcono również na niezbędne remonty budynku rybaczówki, a to wymieniając stare nieszczelne okna, a to budując w Świetlicy ogrzewanie kominkowe z nawiewami na kuchnię i biuro. 

Na bieżąco są również naprawiane uszkodzenia ogroblowania i brzegów stawu Czajka.

W dalszym ciągu prowadzona przez Koło gospodarka rybacka na stawach Ośrodka pozwala na pozyskiwanie niewielkim kosztem ryb do stawu łownego (z danych finansowych wynika, że koszt 1 kg karpia z własnej hodowli nie przekracza 4 zł).

Wyrobiła się kiedyś skonfrontowana czasem błędna opinia, że pewne gatunki ryb, wpuszczonych do zbiorników wodnych pomagają w ich utrzymaniu, czyszczą wodę, niszczą zarastającą nimi roślinność.  Sprowadzono do naszych wód amury, tołpygi.

Amury zżerają roślinność, tołpygi zaś, oczyszczają wodę z planktonu, którym się żywią.

Amury "wygoliły" niejeden zbiornik wodny z wszelkiej roślinności niszcząc przy okazji naturalne tarliska wielu gatunków ryb, tołpygi zaś z wielce pożytecznego planktonu - podstawy pożywienia również wielu gatunków ryb, wytworzyły w procesie wydalania mulisty, gnijący osad.

Nie ustrzegli się również tych błędów nasi hodowcy.

Amur w naszych zbiornikach na Gułdowach nie czyni aż tylu szkód, stanowi za to dość atrakcyjne trofeum wędkarskie, jest przez wędkarzy lubiany i za waleczność i za niekonwencjonalność jego połowów. I w końcu, za walory kulinarne, przedkładane przez niejednych nad karpia.

tolpygi.jpgZa to tołpyga wartości dla wędkarza nie ma żadnej, jako że na wędkę nie bierze, szczególnymi zaś walorami smakowymi  pochwalić się nie może.

sum.jpgW 2005r. przeprowadzono odłowy na stawie Czajka, z którego wyłowiono ponad 750 kg tej niepożytecznej ryby. Najmniejsze z wyłowionych tołpyg przekraczały 15 kg, największe sięgały kilogramów trzydziestu. Łatwo sobie wyobrazić, w jakim stopniu za tyle lat przyczyniły się do zamulenia stawu. ODŁOWY 2005R.

Zakupiono próbnie jesiotry, coraz popularniejsze w naszych hodowlach.

Szybko przybierający na wadze jesiotr okazał się świetną wędkarsko rybą, dość uniwersalną, łowili go i muszkarze i spinningiści, a najczęściej koledzy łowiący metodą gruntowo spławikową.jesiotr.jpgJesiotr Edka

Niestety, pomimo surowego zakazu zabierania tych ryb z łowiska, zniknęły one w "tajemniczy" sposób. Różnie można pojmować słowo "koleżeńskość", czerpią widać niektórzy mniej z przyjemności samego wędkowania, niż z uciech swojego podniebienia. A szkoda, jesiotry przekraczały już grubo 1,2 m. długości! 

Nie jest jesiotr zresztą jedyną znikającą w tajemniczy sposób rybą z naszego łowiska, podobnie dzieje się z wpuszczanymi na jesień tęczakami, które na wiosnę nie sposób złowić.

jubileusz_120_55_lat.jpgJubileusz cieszyńskiego wędkarstwa

Na rok 2005 przypadają dwie świetne rocznice, dotyczące zorganizowanego wędkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej, oraz prowadzonej przez organizacje wędkarskie gospodarki rybackiej.

Są to: 120 lecie powstania pierwszej organizacji wędkarskiej, oraz 55 lecie założenia Koła PZW w Cieszynie.

Zarząd postarał się o szczególnie uroczystą oprawę obu tych znamienitych rocznic.

Oprócz tradycyjnych zawodów wędkarskich zorganizowanych na okoliczność tak doniosłego Jubileuszu, zamiast drukowania wzorem ubiegłych lat kolejnego folderu (wydane do tej pory z okazji 40, 45, 50-cio lecia foldery zostały niezbyt szczegółowo opracowane, z pominięciem pewnych znaczących faktów), v-ce Prezes d/s Organizacyjnych wychodząc naprzeciw współczesnym oczekiwaniom, podjął się i wykonał prezentację naszej wędkarskiej historii na płytach CD i DVD.

Odbyły się uroczyste spotkania z przedstawicielami Miasta, Powiatu, Śląskiego Sejmiku Wojewódzkiego,  Okręgów Bielsko-Biała, Katowice, Częstochowa, VUZ ĆRS Ostrava, MO ĆRS Czeski Cieszyn, znaczących sponsorów, zaprzyjaźnionych Kół Powiatu

Podobnie uroczyście obchodzono te Jubileusze w bratnim Kole zza Olzy, w Czeskim Cieszynie.

Cieszyńskie Koło odznaczone zostało licznymi medalami i wyróżnieniami, m.innymi Zarząd Główny PZW przyznał naszemu Kołu za wybitne osiągnięcia  w przeciągu tych wielu lat pracy Złotą Odznakę PZW z Wieńcami.

swoją drogą, nie dziwi się tym wyróżnieniom ktoś, kto śledzi historię naszego Koła od początku i potrafi obiektywnie ocenić wkład cieszyńskiego Koła w rozwój PZW, ogromny nakład pracy naszych wędkarzy włożony w zarybianie i ochronę rzek i potoków Regionu Cieszyńskiego.

120_lecie.jpg120.jpg

***Jak wspomniano wcześniej, Koło nasze jest prezentowane w Zarządzie Okręgu przez dwóch przedstawicieli, świadczy to o docenieniu cieszyńskich działaczy przez kolegów wędkarzy Okręgu Bielsko-Biała.

***Korzystając z możliwości zakładania stron internetowych dla Kół jakie stworzył Z.G. PZW, kol. W.SANTARIUS w 2006r. postanowił taką stronę założyć i redagować.

W czasach dzisiejszych jest to podstawowa forma informacji i przekazywania wiadomości. Umieszczam tą wiadomość celowo, jako że cieszyńska stronka cieszy się sporym powodzeniem, jej poczytność stawia nas na dość wysokim miejscu wśród Kół w Polsce, a na czołowym wśród Kół Okręgu Bielsko-Biała.***

Rok 2007, 2008.

Rok 2007 znamienny, niestety nie w sensie korzyści dla Koła.

ĆRS (Czeski Związek Wędkarski) wprowadza przepis, umożliwiający obcokrajowcom na prawach obywateli czeskich do wstępowania do ich Związku.

Korzysta z tego skrzętnie spora grupa wędkarzy cieszyńskiego Koła, część z nich pozostaje nadal równocześnie w PZW, większość opuszcza naszą Organizację na zawsze. Niewątpliwie znaczącym składnikiem tej sytuacji jest wspomniana wcześniej utrata Obwodów Rybackich Wisły, oraz Olzy. (obecnie cieszyńscy wędkarze łowią na Olzie, ale z czeskiej strony, jako członkowie Ćeskeho Rybarskeho Svazu). 

W tej sytuacji, Koło PZW w Cieszynie, w 2007r. liczy już tylko 134 członków.

puchar_prezesa.jpg

W tymże roku, Prezes Leszek FRANEK obchodzi jubileusz 50-cio lecia przynależności do PZW, organizuje zawody "o Puchar Prezesa", na których widzimy wielu znamienitych gości, przedstawicieli UM w Cieszynie, Starostwa Powiatowego, Okręgów Bielsko-Biała, Katowice, M.O. ĆRS Czeski Cieszyn, Kół Powiatu.

Powiadają, że nieszczęścia chodzą parami, co w przypadku naszego Koła poniekąd ma miejsce.

W 2008r. potężny podmuch wichury "zrównuje z ziemią" wiatę i łamie parę cennych drzew, oraz słupy doprowadzające energię do naszego Ośrodka.

tutaj opis

wichura_2008r.jpg

Naprawa wiaty (budowa od podstaw) oraz usuwanie pozostałych szkód kosztuje Koło wiele wysiłku, jak w formie finansowej, tak i pracy niezawodnych jak zwykle w takich sytuacjach członków Koła. 

***

Dalej widoczna "na zewnątrz" jest działalność Wędkarskiego Klubu Sportowego "OLZA".

Zarówno spinningiści jak i muszkarze uczestniczą w wielu zawodach szczebla okręgowego gdzie nie stanowią tylko tła dla najlepszych, a przeciwnie, nawet najlepsi w Okręgu liczą się z nimi jako z równorzędnymi partnerami wędkarskich zmagań.

Zaczyna też się tworzyć mała bo mała, grupa młodzików i juniorów startująca w dyscyplinach spławikowych, która jak pokaże przyszłość, stanie się ścisłą czołówką Kadry Okręgu w tej dyscyplinie sportu wędkarskiego.

Zarząd Prezesa Leszka FRANKA kończy swoją działalność w Lutym 2009r.

Wraz z Prezesem w tymże roku kończą swoją działalność obaj v-cePrezesi.- patrz Forum

Kol. Leszek FRANEK, oraz Wacław SANTARIUS (Koordynator d/s ochrony wód Okręgu) kończą również swoją pracę w Zarządzie Okręgu Bielsko-Biała.

WYBORY 2009R.

WYBORY 2013r.

,*****************************************************************************************

Szanowny czytelniku! 

Postanowiłem tutaj zakończyć opis działalności naszego Koła i prowadzących go Zarządów na przestrzeni minionych lat, od 1945r. do końca kadencji Zarządu w 2008r.

Oczywiście, działalności Koło nasze nie kończy, dalej kontynuuje wytyczone przez naszych poprzedników prace, korzysta z ich wzorców, tradycji.

Dalszą historię i działalność Koła, tą współczesną, można obserwować na naszej stronie internetowej, możemy śledzić na bieżąco poczynania obecnych Zarządów, ich sukcesy, osiągnięcia.

Być może, po latach,  ktoś dopisze coś z historii, którą my będziemy.

Wacław SANTARIUS


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.