Olza i Dopływy

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce. 4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki. 5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską. 6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską - metodą gruntowo-spławikową maja prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom wyklucza wędkowanie opiekuna na jedną wędkę. b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

U w a g a:

Rzeka Olza na odcinku miejskim, od jazu trzeciego (od granicy Państwa powyżej MEG ) do ujścia potoku Bobrówka, zgodnie z decyzją Z.O. PZW Katowice, należy do wód krainy pstrąga i lipienia. - WODY GÓRSKIE - link

Strona w opracowaniu,

Klub muchowo-spinningowy WKS "Olza" Cieszyn postanowił reaktywować dla entuzjastów sportu wędkarskiego rzekę Olzę jako łowisko, łowisko atrakcyjne, dobrze zarybione.

Dzięki staraniom prezesa Klubu WKS "Olza" Cieszyn Marka PIETRZAKA poczyniono pierwsze kroki w tym kierunku, a to: zaliczono odcinek Olzy pomiędzy III jazem a ujściem Bobrówki do wód krainy pstrąga i lipienia, z dopuszczeniem łowienia na przynęty roślinne, oraz z zakazem spinningowania od o1 IX do 31.I.(uzgodniono z Z.O.Katowice, oraz VUZ ĆRS Ostrawa)

W tej chwili trwają rozmowy z M.O.ĆRS Czeski Cieszyn oraz ew. sponsorami na temat dodatkowych zarybień tego odcinka głównie gatunkami pstrąga , oraz lipieniami. (dodatkowe - oprócz zarybień planowych)

Społeczna Straż Rybacka Powiatu Cieszyńskiego uzgadnia z bliźniaczą organizacją ochrony wód z Czeskiego Cieszyna wspólne, intensywne kontrole tego rewiru. (Obserwujemy znaczne nasilenie nielegalnych połowów w okolicach ujścia Bobrówki - do IV Jazu)

Na początek, dla zachęty baśniowy opis Olzy pióra Kazimierza ŻERTKI. Fakt, że opis z 2003r., ale pomarzyć przecież zawsze wolno...No, ale tak było!

fragment artykułu.                       CAŁY ARTYKUŁ

IMAGE...Dalej Olza opuszcza zwartą zabudowę Cieszyna. Jej kolejne kilometry są wręcz dzikie, rzeki nie szpecą już brzegowe umocnienia. Jest tu po prostu pięknie

IMAGE

Polecam naszą Olzę zwłaszcza jesienią lub podczas niżówek. Niewiele jest rzek, gdzie ostrożnie brodząc, można zobaczyć niczym w akwarium falujące fioletem i purpurą płetwy lipieni, długie, prawie czarne wrzeciona brzan, błyskające starym srebrem świnki. Czasem, gdy po zachodzie słońca pojawia się mgła i mrok zaczyna gęstnieć, w ciszy rozlega się łomot. To daje o sobie znać królowa tej rzeki - głowacica.

Kazimierz Żertka

Cieszyn Warunki łowienia - PZW Katowice

ZARZĄDY, działalność 1945 - 2012r.
Cieszyńskiego Towarzystwa Wędkarskiego 1945 - 1950
J.JAGIEŁKI, J.ZIENTKA 1950 - 1956
Otmara HORAKA 1956 - 1969
Jana ZIĘTKA 1969 - 1976