Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

SEZON 2015r., 2016

wks_olza_cieszyn.jpg

Sezon 2015r., początki łowienia.

Początek sezonu na Gułdowach przed nami, przypominamy, otwarcie Ośrodka 

18 Kwietnia, Zawody Wiosenne dzień później, 19-tego, w niedzielę. /zawody wyłączono z punktacji do Grand Prix Koła - uzasadnienie w odnośniku*) na końcu tekstu/

Dla członków naszego klubu WKS "OLZA" sezon w praktyce się nie zaczyna, nie kończy.

  Trwa w zasadzie cały rok.

Chociaż w górach śniegu nie brakowało,  czantoria Marzec, 2015, tu - widok na dolinę rzeki Wisły

to łagodna w tym roku zima nie pozwoliła zbytnio "rozwinąć skrzydeł" kolegom lubiącym łowienie z pod lodu, za to można było wykorzystać inne metody połowów

  Spinningiści i muszkarze rozpoczęli już w Styczniu i Lutym swoje wędrówki po rzekach i potokach, poszukując ospałych jeszcze o tej porze okoni, czy pierwszych, żerujących po jesienno-zimowym tarle pstrągów. 

  Wisła - odcinek nizinny (zezwolenie jednodniowe 20zł, roczne - 150zł) 

Kto "odżałował" w/w kwotę, nie schodził "o kiju", świetnie brały na wszelkiego rodzaju przynęty okonie,dscf4044.jpg twisterki atakowały również dorodne leszcze i krąpie.dscf40502.jpg

Można było złowić (JAKO PRZYŁÓWEK!!) idące na tarło szczupaki, czy sandacze.dscf4046.jpg

W rejonie od Ochab w dół trafiały się pstrągi.

  Wód górskich gospodarowanych przez PZW Okręg Bielsko-Biała w naszym Powiecie nie mamy, ale kto wykupił zezwolenie na przykład

brennica_2015_marzec.jpgna Brennicę (opłata dniówkowa 30zł, roczna 250zł), ten z pewnością nie żałował; na Brennicy można połowić. Sporo tu młodzieży pstrąga,  ale można też "trafić" ładnego, miarowego (pstrągi miarowe żerują jeszcze dość słabo, latająca nad wodą drobna muszka nie rekomensuje im strat energetycznych przy ich wychwytywaniu) Czekają na rójkę wiosennej jętki.

  Również nasz Ośrodek został w pierwszej połowie marca udostępniony do połowów wpuszczonego na jesień ub. roku pstrąga tęczowego. Dobra frekwencja potwierdziła zasadność otwarcia Ośrodka, a wyniki łowienia wykazały, że nasze pstrągi w doskonałej kondycji przetrzymały okres, kiedy to Gułdowy zostały skute warstwą lodu.

  Wczesna wiosna to również czas pierwszych zarybień (o tym poniżej),  czas pierwszych w sezonie zawodów.

  Tradycyjnie, wzorem ubiegłych lat drużyna naszych muszkarzy uczestniczyła w zawodach organizowanych przez Klub Wędkarski "Wydra" Skoczów - Puchar Brennicy.

Dla lubiących historię przypomnijmy, że pierwsze te zawody i następne zorganizował właśnie nasz Klub WKS "OLZA" Cieszyn w 2003r. Póniej "pałeczkę" przejął Klub ze Skoczowa. 

Z czasem zawody te nabrały sporej rangi, od paru lat rozpoczynają cykl zawodów.Beskidzkiej Ligi Muchowej  Zawodów, w których biorą udział czołowi wędkarze Polski, Czech a ostatnio i Słowacji.

Tym bardziej godny uwagi i podkreślenia jest fakt, że nasza drużyna w składzie Marek PIETRZAK, Tadeusz CIEśLAR oraz Wacław SANTARIUS zajęła po podliczeniu drugiej tury znakomite, V miejsce a przecież startowało 21 drużyn, 79 zawodników, zaś kol. Wacław SANTARIUS w klasyfikacji końcowej indywidualnej zajął miejsce na podium, plasując się na DRUGIM miejscu!!!

img_20150409_221133.jpg

Puchary i nagrody wręczał zaproszony na w/w okoliczność Wójt gminy Brenna, p.Jerzy PILCH.

Relację i komplet wyników znajdziesz na stronie WKS "WYDRA" Skoczów

                                                     *

Nie próżnuje również nasza drużyna spławikowa, startując w zawodach Grand Prix Ziemi Cieszyńskiej. Do tej pory odbyło się już dwoje zawodów, pierwsze w Pogwizdowie, drugie na Kanale Pawłowickim. Dziwne to były zawody w Pogwizdowie, gdzie najpierw losowano stanowiska, a potem dopiero oznaczano je numerkami. Dziwne zarówno pod względem organizacyjnym, jak i pod względem wyników. Ale nie do nas należy ich ocenianie.

Za to następne, na Kanale Pawłowickim zostały już przygotowane w pełni profesjonalnie, przypadkowości w końcowych wynikach nie było.

Cieszyńska drużyna w składzie Jakub POLAK, Marek JAKÓBIEC, i Adam BUJOK  zajęła zdecydowanie pierwsze miejsce, zaś w poszczególnych sektorach Jakub był pierwszy, Marek na ósmym miejscu, zaś Adam w swoim sektorze był trzeci. Brawo Koledzy!!!

*) W dniach 18, 19 IV rozgrywane są zawody Muchowy Puchar Polski na rzece Wiśle, w których uczestniczy w charakterze sędziów spora ilość członków naszego Koła. Ich nieobecność na zawodach wliczanych do Grand Prix Koła może zasadniczo wpłynąć na ostateczne wyniki G.P. 2015r. /Decyzja Zarządu Koła z dnia 13.IV. b.r./

-

Pierwsze muchowe zawody, otwierające sezon 2016 na wodach pstrągowych w naszym regionie. Zawody wchodzące w cykl zawodów  Beskidzkiej Ligi Muchowej,  organizowane od 2003r. na rzece Brennicy.

brennica_2016r.jpgGolizną przywitała uczestników tegorocznej edycji "Pucharu Brennicy" rzeka. Golizną życia w niej , golizną swoich brzegów.

Spory wpływ na zmniejszenie rybostanu Brennicy ma ubiegłoroczna susza; chociaż, wbrew wcześniejszym słuchom znad rzeki, części ryb udało się jakoś przetrwać.  Udało się przetrwać wysuszenie koryta, oraz najazdy tłumów, biwakujących nad rzeką.

W mojej ocenie, w Brennicy pozostało ok. 10% ryb ze stanu ubiegłorocznego.

             Spore postępy osiągnęła "spółka" RZGW - Gmina Brenna  w przerabianiu rzeki w koryto ściekowe, (kanał burzowy), goląc brzegi z wszelkiej roślinności, wycinając nawet drzewa, (wbrew deklaracjom o ich pozostawieniu), o średnicach grubo przekraczających 10cm

Idąc dalej tą drogą, "spółka" RZGW - Gmina Brenna wyeliminuje wkrótce całkowicie faunę Brennicy. Chociaż obiecano, że czymś się kiedyś tam brzegi obsadzi....

Ma to oczywiście i dobre strony, rzeki nie trzeba będzie chronić przed kłusolami, kormorany i nurogęsi odlecą, a wydry pozdychają z głodu, lub zaczną kraść miejscowym kury i kaczki z ich gospodarstw.

brennica__wodospad.jpg

W zawodach udział wzięło ok 80 osób, łowiąc w ciągu dwóch tur dwugodzinnych nieco ponad 70 miarowych pstrągów. Miarowych - w przedziale 25 - 27cm, zdarzył się też nawet jeden trzydziestaczek!!!! Uff, ale się musiał namęczyć jego łowca!

wodospad_i_kladka.jpgoczekiwanie_na_rozpoczecie_zawodow.jpgDo klasyfikacji liczono również klenie, ale i tu jakichś tam okazów nie widziano, trudno było nawet o klenia miarowego, >25cm. (największy złowiony ~38cm)

Nasza drużyna w składzie Marek PIETRZAK, Wacek SANTARIUS, Arek MAKAŚ w tym doborowym towarzystwie zajęła 9-te miejsce co jest wynikiem dobrym, zaś kol. "Venca" (autor) uplasował się w klasyfikacji indywidualnej na miejscu dziesiątym, co jest wynikiem znakomitym.

Przed nami Mistrzostwa Koła o3.Kwietnia - tym razem na Wiśle, od Dobki w górę.

Tam podobno również "golą" brzegi. "Spółka" RZGW - U.M. Ustroń.

Puchar Brennicy 2016 wyniki  

W.SANTARIUS

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

ZARZĄDY, działalność 1945 - 2012r.
Cieszyńskiego Towarzystwa Wędkarskiego 1945 - 1950
J.JAGIEŁKI, J.ZIENTKA 1950 - 1956
Otmara HORAKA 1956 - 1969
Jana ZIĘTKA 1969 - 1976
Franciszka LEGIERSKIEGO 1976 - 1991
Bolesława PRZYBYŁY 1993 - 2001
Leszka FRANKA 2001 - 2008
Leszka GAWLASA 2008 - 2012
Wszyscy na swój sposób przyczynili się do rozwoju Koła
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin