Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Muszkarze, sukcesy i porażki

.............................................

 

Muchowe Mistrzostwa Koła 2012r. - link

 

..............................................................................................................................

Po przedstawieniu w krótkim artykule dorobku sportowego naszych spinningistów (Mistrzowie Spinningu - link), trudno pominąć drugą grupę wędkarzy, tworzących znaczący, zewnętrzny wizerunek cieszyńskiego wędkarstwa.
To muszkarze.
egzamin_muszkarzy_51.jpg
Entuzjaści "uganiania" się ze swoimi ulubionymi wędkami muchowymi po górskich rzekach, rzeczkach i potokach w poszukiwaniu "łososiowatych".
To równocześnie spora grupa wędkarzy, którzy przyczynili się do rozsławienia cieszyńskiego sportu wędkarskiego daleko poza granice naszego Powiatu.
To tu przecież, z Cieszyńskiej Ziemi, ze stoków Baraniej Góry wypływa królowa polskich rzek - Wisła.
Wisła, w której nurtach jeszcze w ubiegłym wieku pływały łososie, a która dzięki nieprzerwanym staraniom cieszyńskich wędkarzy  po dzisiaj potrafi "obdarzyć" przepięknym pstrągiem, czasami lipieniem,  wielu Kolegów nauczyła "muszkarskiego" fachu.
A i Olza, raz to łącząca, to znowu rozdzielająca społeczności zamieszkujące jej brzegi,  Wiśle wędkarsko niewiele ustępowała.
Wielokrotnie "bita", "kopana" przez morderczy przemysł, z uporem odtwarzała swoje biologiczne Życie. I tu można "trafić" dorodnego pstrąga, klenia, brzanę, lipienia, szczęśliwcy i z głowatką się potykali.
Tu również niejeden z nas nabierał wędkarskich - muszkarskich szlifów.
Tu, nad Olzą zawiązały się pierwsze nasze organizacje, skupiające miłośników przyrody, sportowego wędkowania.

o7.o3 1885r. - Jagd und Fischereischutz Verein - (do 1939r.)

o3.o8.1921r. - Cieszyńskie Towarzystwo Łowiectwa i Rybactwa do 1939r.(od 29.o1.1933r. zrzeszone w Związku Sportowych Towarzystw Wędkarskich, których działalność została zawieszona w 1949r., 16 września przez ówczesne reżymowe władze)

25.11.1945r. - Cieszyńskie Towarzystwo Wędkarskie - (do 17.o9.1950, na Walnym Zgromadzeniu, pod naciskiem organów władz państwowych rozwiązano CTW)

29.10.1950R. - Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Cieszynie

Cieszyńskie Towarzystwo Wędkarskie przekazało nowopowstałemu Kołu większość swoich członków, działaczy, ogromne doświadczenie w dziedzinie hodowli ryb,1951r_zarybienia_i_odlowy_006.jpgzwłaszcza łososiowatych. Członkowie i działacze CTW uczyli młodych, masowo napływających do tej nowej robotniczo-chłopskiej organizacji (87% składu osobowego) nieznanego im wcześniej spojrzenia na wodę, otaczającą ich wokół przyrodę.  Uczyli ich, że wędka służy nie tylko do wyławiania mięsa z rzek, że może również  dostarczać wielu emocji i przyjemności sportowych.

Jak to zwykle bywa z "posianym" ziarnem, które nie zawsze trafia na urodzajny grunt, tak i tu efekty nauki doświadczonych działaczy były różne. 

W nowej, masowej Organizacji (PZW) zdecydowana większość jej członków rzuciła się (z legitymacjami  PZW, a więc zgodnie z prawem) do wyławiania z polskich rzek i jezior wszystkiego, co w nich pływało. Wędkarstwo, z dość elitarnego, przekształciło się w wędkarstwo masowe, w żaden sposób nie kontrolowane.

Czym byłoby zapewnie dla miłośnika piękna arabskiego wierzchowca zaprzęgnięcie go do pługa lub wozu z gnojem, tym z pewnością było przekształcenie dotychczasowego, sportowego, szlachetnego wędkarstwa w kształt, które nabrało ono w początkach istnienia nowopowstałej, masowej organizacji.

Przypomnijmy tu punkt 9) Regulaminu Cieszyńskiego Towarzystwa Wędkarskiego. który też figurował w Regulaminach wcześniejszych Towarzystw:pstragi__dublet_52_i_34cm.jpg

"9. Członkowie Towarzystwa powinni pamiętać, że treścią sportu wedkarskiego jest umiejętne łowienie ryb, a nie masowe ich wyławianie. Gdyby w Towarzystwie wyrobiło się przekonanie, że ktoś z członków nie szuka w wędkarstwie przyjemności sportowych, a raczej zdobyczy jak największej ilości ryb, to może być pozbawiony praw członkowskich.

Sport wędkarski musi być traktowany wyłącznie jako zdrowa i szlachetna rozrywka...."


Ciąg dalszy - T U T A J !! (link)

 

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Ulubione metody połowów
Metodę gruntową
Metodę gruntowo-spławikową
Metodę spławikową
Metodę spinningową
Metodę muchową
Każdą, w zależności co chcę złowić
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin