Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Mistrzowie Spinningu

 

..................................................................................................................................


 

                    klub_olza.jpg   WKS OLZA CIESZYNlogo.jpg

 


W niniejszym artykule pragniemy przedstawić naszym Czytelnikom osiągnięcia sportowe członków  - sportowców naszego Koła  przynależnych do Klubu WKS Olza Cieszyn.(link)

0000001_2.jpg

Osiągnięcia niemałe, zważywszy, że obecny stan osobowy Koła Cieszyn (link) stawia nas w rzędzie Kół małych Okręgu Bielsko-Biała. (dość powiedzieć, że obecnie, ze względu na małą liczebność, nasze Koło  ma prawo do wystawienia TYLKO jednego przedstawiciela na Walny Zjazd Delegatów Okręgu

 

Sport w tradycjach cieszyńskiego wędkarstwa zawsze zajmował poczesne miejsce, o osiągnięciach sportowych naszych wędkarzy świadczą liczne zapisy w Kronikach Koła, liczne dyplomy i puchary, zgromadzone i wystawione w gablotach Koła w Ośrodku na Gułdowach. (link)

Szczególnie mocny akcent kładą tu muszkarze i spinningiści. (link)

W dyscyplinach spławikowych oraz dawniej w rzutowych (obecnie dyscyplina ta, tak ogniś popularna i propagowana, znajduje się w całkowitym odwrocie, młodszym wędkarzom jest zupełnie obca i nieznana. Przypomnijmy, ze zawody rozgrywano na boisku lub sali gimnastycznej, rzucając do celu za pomocą wędki spinningowej lub muchowej, zależności od kategorii zawodów)  nasze Koło osiągnięcia ma mniej znaczące, chociaż i mistrzów spławika cieszyniakom nie brakuje.

Ponadto, na skutek licznych przeprowadzek siedziby Koła (Góra Zamkowa, Mennicza, Drewniany Rynek, Szeroka, obecnie Wiślańska) (link) prawdopodobnie sporo materiałów z osiągnięć w dyscyplinie spławikowej zaginęło.

 

mistrzowie_img_9094.jpgMISTRZOWIE SPINNINGU

 

Młodszym naszym Kolegom należało by wyjaśnić, że łowienie ryb metodą spinningową nie zawsze było powszechnie dostępne, z przywileju połowów tą metodą mogła korzystać niewielka, dość elitarna  grupa członków PZW. W początkowych latach istnienia PZW w Kołach praktykowano ścisłe rozdzielnictwo tzw. znaczków spinningowych uprawniających grono wybrańców do łowienia spinningiem.

Jak łatwo można się domyślać, do grona tego należeli "działacze" w Kołach z ówczesnej, powiedzmy delikatnie,  nomenklatury.

Póżniej metodę spinningową bardziej upowszechniono, pobierając jednak specjalną doplatę spinning.jpg(przez wykupienie przez zainteresowanego znaczka spinningowego), do opłaty ogólnej za wędkowanie.

Procederu tego zaniechano w 1986r. po ogólnych głosach krytyki, że metoda spinningowa, mimo że sama w sobie coraz doskonalsza, na wyrybionych i zatruwanych do granic możliwości polskich wodach jest tak samo mało skuteczna, jak każda inna.

Elitarność spinningu potęgował fakt, że sprzęt do jego uprawiania był w PRL-owskiej Polsce praktycznie niedostępny, jego zaś ceny grubo przekraczały możliwości finansowe "szaraczka" z PZW. 

Pierwszy, powstały w 1983r.,w miarę nowoczesny polski kołowrotek spinningowy PREXER 1101 beztytulu.jpg(którym do dzisiaj zresztą, łowi nasz znakomity Kolega Tadek CIEŚLAR) (link) swoją ceną 2950zł sięgał miesięcznej pensji przeciętnie zarabiającego wędkarza. Ponadto, jako produkt uboczny Łódzkich Zakładów Przemysłu Filmowego, wytwarzany w ilości 25tys.sztuk rocznie, wobec ogromu potrzeb przeszło milionowej rzeszy wędkarzy, stanowił kolejną , sprzedawaną po znajomości, "z pod lady", wymarzoną zdobycz. Uff !!!  

 Osiągnięcia w dziedzinie  dzisiejszej techniki, na równi z przemianami geopolitycznymi zrewolucjonizowały również nasze obecne wędkarstwo. 

Patrząc na uginające się półki współczesnych sklepów wędkarskich, koszmarne, opisywane powyżej lata wspominamy jak zły sen. Chociaż czasami, trzeba przyznać, z pewną nutką nostalgii.

Sądzę, że owe zdobycze techniki w największym stopniu zrewolucjonizowały właśnie wędkarstwo spinningowe.

Dotyczy to zwłaszcza przynęt, szczególnie przynęt miękkich, z rodziny lures (link)

Nieznane wcześniej twistery, rippery, kopyta(link), w setkach, tysiącach odmian, wzorów i kolorach pozwalają sięgać po ryby, dotychczas niedostępne.

Ogromną sztuką jest właściwy dobór, umiejętność prowadzenia, wyczucie głębokości.

Tu znowu w sukurs przychodzi współczesna technika. Echosondy, GPS-y, to jakby trzecia ręka dzisiejszego spinningisty.

To trzeba wiedzieć, to trzeba mieć, jeżeli chce się odgrywać jakąś rolę w zawodach szczebla okręgowego, zawogach Grand Prix, o zawodach rangi krajowej nie wspominając.

I co najważniejsze, trzeba mieć tak zwanego, "wędkarskiego nosa".

 

Tego właśnie naszym cieszyńskim spinningistom nie brakuje!

Niejednokrotnie nie tak doskonale wyposażeni, biorąc udział w zawodach na wodach znacznie gorzej rozeznanych niżli ich przeciwnicy, (z których niejeden nad tymi wodami się urodził, wychował, nabierał wędkarskich szlifów,  zna je jak własną kieszeń,), toczą z nimi walkę jak równy z równym. 

To latami zdobywane doświadczenia, to umiejętność obserwowania przyrody, doskonała znajomość upodobań i przyzwyczajeń ryb pozwalają im niwelować ten dystans dzielący ich od zawodników znad Tresnej, Porąbki, Soły, Skawy, czy innych zbiorników na których rozgrywane są Zawody Okręgowe. 

Nie są to puste słowa, przechwałki, osiągane w zawodach wyniki cieszyńskich spinningistów stanowią dobitne tego potwierdzenie :

ROK 2011:

MISTRZOSTWA OKRĘGU:

Andrzej PASZEK (link) - I miejsce, Mistrz Okręgu Bielsko-Biała na 2011r.          Seweryn KOSTKA - 13 miejsce

 

PUCHAR SKAWY  --  I miejsce drużynowo

A. PASZEK(link) S.KOSTKA -  dwa II miejsca w sektorach

 

PUCHAR DZIEĆKOWIC  --    I miejsce drużynowo

A.PASZEK (link)- VIm., S.KOSTKA - IV m.

 

PUCHAR SOŁY                  S.KOSTKA - Vm.

PUCHAR PORĄBKI          Jacek STARZECKI (link) --  IIIm.

PUCHAR JESIENI             Jacek STARZECKI  (link)--  IIm.

new26.gif

Miło nam donieść, że nasz klubowy kolega, czołowy spinningista Koła Cieszyn Andrzej PASZEK powielił wynik z Mistrzostw Okręgu z 2011r i ponownie został spinningowym MISTRZEM OKRĘGU Bielsko-Biała, na 2013r.

Mistrzostwa Okręgu przeprowadzono w dwóch turach, w sobotę i niedzielę, 20, 21 lipca.(na zbiorniku Dziećkowice)

Tym razem Andrzej zwyciężył bezapelacyjnie w obu turach, potwierdzając swoją dominację wśród spinningistów Okręgu Bielsko-Biała. Oto co na temat zawodów napisano na stronie Okręgu, + wyniki końcowe

Ponadto, nasza drużyna w składzie Andrzej PASZEK i Seweryn KOSTKA zajęli nieoficjalnie w tych zawodach pierwsze miejsce drużynowo.

 

Najnowsze osiągnięcia naszych spinningistów:

ZAKOŃCZENIE ZAWODÓW GRAND PRIX OKRĘGU 2012r. - wielki sukces Andrzeja i Seweryna.

iim_olza_cieszyn.jpgii_vce_mistrz_andrzej_paszek.jpg

 

 

Puchar dla WKS OLZA Cieszyn, - Dziećkowice, 26.08.2012r.

Na wczorajszych zawodach z cyklu Grand Prix Okręgu, nasza drużyna, Andrzej PASZEK i Seweryn KOSTKA  zajęli I miejsce, deklasując swoich rywali. 

Osiągnięty przez nich wynik jest rzeczywiście imponujący, druga drużyna Okręgu została praktycznie przez Andrzeja i Seweryna zdublowana.

W klayfikacji indywidualnej, Seweryn zajął czwarte, Andrzej zaś - szóste miejsce.

Brawo koledzy, tak trzymać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Puchar Soły:

Andrzej PASZEK IIIm. indywidualnie

Jacek STARZECKI - VIIm.

Drużyna WKS Olza Cieszyn - IIm.

Przypomnijmy, że Andrzej został Mistrzem Okręgu w kat spinningowej, za 2011r.  mistrz_okregu_a_paszek.jpg

Wyniki drużynowe - link

Wyniki indywidualne - link

C.D.N.